کاربر عزیز خوش آمدید
یا
ثبت نام کنید
09120879533
info@30cd.ir

حسگر حرکت دزدگیر چگونه کار میکند؟

حسگر حرکت دزدگیر به این دلیل بسیار مهم است که در ساختمان های بزرگ حرکات شخص مزاحم به شدت غیر قابل پیش بینی هستند. شما نمی دانید که شخص مزاحم قصد دارد به چه مکانی برود ، چه کاری انجام دهد و یا چه چیزی را لمس کند. بنابراین تنها زنگ هشدار کافی نیست. برای شناسایی و ردیابی مزاحمی که در خانه یا ساختمان است نیاز به یک « Motion detector » یا همان« حسگر حرکت » دارید.استفاده از حسگر حرکت دزدگیر این روزها بسیار رایج است. شما میتوانید آن ها را در تمامی درهای اتوماتیک مشاهده کنید ، اما این حسگرها انواع مختلفی دارند.

در باز کن اتوماتیک مثال بارِزی از حسگر حرکت دزدگیر است که بر اساس رادار کار میکند. جعبه ای که در بالای در قرار دارد، دسته ای از امواج رادیویی را ارسال می کند و سپس لحظاتی صبر میکند تا بازتاب انرژی ها به خود آن برگردند. اگر هیچکس در جلوی در نباشد، امواج رادیویی طبق الگوی همیشگی باز میگردند ، اما اگر شخصی جلوی در ایستاده باشد یا قصد انجام کاری را داشته باشد، این الگوی همیشگی از حالت عادی خود خارج شده و بنابراین وجود شخصی دیگر مشخص می شود. هنگامی که این اتفاق میافتد ، سنسورهای موجود سیگنالی را فرستاده و در باز می شود. در یک سیستم امنیتی ، سنسورها در هنگام خارج شدن الگوی بازتاب از حالت همیشگی ، سیگنال های هشدار را ارسال می کنند. لازم به ذکر است در صورتی که قصد دارید دزدگیر را در محل خود نصب و برقرار نمایید از فرد متخصصی کمک بگیرید که حتماً دوره آموزش نصب دزدگیر  را گذرانده باشد. حسگر حرکت دزدگیر دسته ای از امواج رادیویی را ارسال می کند و سپس لحظاتی صبر میکند تا بازتاب انرژی ها به خود آن برگردند.

یک طرح ساده دیگر برای سیستم های دزدگیر، سنسور عکس هستند که هر نوع حرکتی را ردیابی می کنند. این ردیاب ها دستگاه هایی هستند که ممکن است در مغازه ای کوچک یا یک مرکز تجاری بزرگ مشاهده کرده باشید. هنگامی که شخصی وارد فروشگاه می شود، این حسگر حرکت دزدگیر صدایی مانند زنگ تولید میکند. سنسور های عکس شامل دو جزهستند

۱- منبعی از نور متمرکز شده (معمولا پرتوی لیزر)

۲-سنسور نور

در سیستم امنیتی خانه، در راهروهای که داخل خانه قرار دارند، سنسورهای نور وجود دارد. هنگامی که شخصی در این راهروها حرکت می کند، در واقع بین منبع نور و سنسور حرکت کرده است. در نتیجه، مسیر پرتو بسته میشود. سنسورها تشخیص می دهند که سطوح همیشگی نور دچار اختلال شده و به همین خاطر سیگنالی را به جعبه کنترل میفرستند و زنگ هشدار به صدا در می آید.

اگر شخصی جلوی در ایستاده باشد یا قصد انجام کاری را داشته باشد، این الگوی همیشگی از حالت عادی خود خارج شده و بنابراین وجود شخصی دیگر مشخص می شود.

سیستم های امنیتی پیشرفته تر شامل حسگر های حرکت (PRI) یا مادون قرمز انفعالی هستند. این سنسورهای مادون قرمز بدن مهاجم را حس کرده و هنگامی که فرد مهاجم در محدوده ی دید این حسگر قرار می گیرد ، سنسورها تغییر شکل را در انرژی مادون قرمز تشخیص می دهند. البته این نکته نیز قابل ذکر است که در یک ناحیه، همیشه نوسانات تدریجی مادون قرمز وجود دارد، به همین دلیل این ردیاب ها به این منظور طراحی شدند که تنها تغییرات مادون قرمز بسیار سریع را پیش بینی کنند و در این حالت زنگ هشدار را به صدا در بیاورند.
در واقع ، تمامی این حسگرها می توانند با یکدیگر ترکیب شده و در یک مکان قرار بگیرند تا امنیت کامل را در خانه برقرار کنند. در یک سیستم امنیتی معمولی ، جعبه کنترل باعث به صدا درآمدن زنگ به صورت فوری نمی شود. یک زمان بسیار کوتاه وجود دارد که در آن صاحب خانه فرصت دارد تا کد امنیتی را که باعث غیر فعال شدن سیستم می شود وارد کند. اگر این کد امنیتی وارد نشود، جعبه کنترل به صورت مداوم هشدار می دهد.

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل نصب دزدگیر اماکن را فرا گیرید، توصیه می کنیم در دوره آموزش نصب دزدگیر اماکن مجوعه آموزشی ۳۰cd شرکت کنید. در این کلاس ها هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار نصب دزدگیر اماکن نیاز دارید به صورت عملی  آموزش داده خواهد شد.

نصب سنسورهای آشکار ساز حرکتی:
سنسورهای تشخیص حرکت دارای محدوده تشخیص از ۱۵ متر تا ۲۵ متر هستند. شما می بایست چند سنسور را در مکان های مختلف ساختمان قرار دهید، مخصوصاً در مکان هایی که اغلب اوقات افراد در حال رفت وآمد هستند مانند راهروها، راه پله ها، آتاق نشینمن و اتاق های خواب نصب نمایید. گاهی اوقات تشخیص حرکت زمانی که فردی مستقیماً به طرف سنسور حرکت میکند، برای سنسور بسیار مشکل است، بنابر این بهتر است که سنسور چشمی را در مکانی نصب کنید که هنگامی که سارق وارد راهرو می شود زاویه سنسور نسبت به حرکت سارق به صورت ۹۰ درجه باشد تا سنسور بتواند به صورت کامل و بدون خطا حضور فرد را تشخیص دهد. هنگامی که قصد نصب کردن سنسورهای تشخیص حرکت را دارید، ابتدا مطمئن شوید که سنسورها حداقل ۳ متر نسبت به پنجره های رو به آفتاب و تهویه ها و رادیاتورها فاصله دارند. زیرا تغییرات ناگهانی در دمای هوا در نزدیکی سنسور باعث ایجاد آلارم های کاذب در سیستم های امنیتی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...