کاربر عزیز خوش آمدید
یا
ثبت نام کنید
09120879533
info@30cd.ir

۶ نکته مهم که در نصب دوربین مدار بسته باید رعایت کرد

دوربین امنیتی یکی از بهترین اختراعات در حوزه فناوری است. با افزایش جرم و جنایت و سایر عناصر ضد اجتماعی در سطح شهر، دوربین های مدار بسته می توانند کمک شایانی کنند.

دوربین های مدار بسته بیشتر در دفاتر و فروشگاه ها به طور متداول نصب می شوند، اما با این حال در همین اواخر شاهد افزایش نصب دوربین های مدار بسته خانگی نیز هستیم. با وجود محبوبیت و ساده تر شدن نصب دوربین های مداربسته، مردم هنوز به دنبال مشاوره در مورد نحوه نصب دوربین های مدار بسته هستند. توصیه مهم این است که تا حد امکان این کار را به متخصص بسپارید و از نصب شخصی خود داری کنید. برای مثال اگرچه تنظیم سیستم دوربین امنیتی توسط خودتان امکان پذیر است اما یک پروسه ی بسیار زمان بر است. مهمتر از همه، شما به دلیل تجربه کم احتمالاً هنگام نصب دوربین مدار بستهدچار  اشتباه می کنید و منجر به پوشش ضعیف در نقاط مختلف، عدم استفاده از هارد مناسب و کنترل ناکافی بر روی دوربین و دستگاه ضبط می شوید. استخدام متخصصان این مشکلات را برطرف می کند و می توانید اطمینان داشته باشید که بهترین تنظیمات ممکن را برای نیازهای خود دارید.

هنگام استخدام یک متخصص نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته حرفه ای، مواردی وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید. در اینجا ما برخی از موارد اساسی اما مهم را که باید هنگام نصب دوربین های مداربسته در خانه یا محل کار خود در نظر بگیرید، ذکر کرده ایم.

۱- پوشش دهی:

شما در ابتدا باید مناطق آسیب پذیر را تعیین کنید. نصاب دوربین مدار بسته، با توجه به تجربه و شناخت قابلیت های دوربین، شما را در این بخش همراهی میکند و تلاش می کند بهترین محل های نصب را به همراه شما تعیین کند. مناطقی که امکان ورود ساده را به سارقین میدهند، مناطقی که در آنها اشیا گرانبها نگهداری می­شوند و همچنین مناطقی که کودکان در ان قرار دارند از جمله مناطقی هستند که باید در ابتدا مد نظر قرار بگیرند. فراموش نشود که تا حد امکان در مناطق داخل خانه نیز پوشش مناسب را ایجاد کنیم. سارقین معمولا در هنگام تجاوز به یک محل به دوربین های بیرونی دقت میکنند و برای محیط داخلی دروبینی در نظر نمیگیرند. شما میتوانید به سادگی با قرار داردن یک دوربین دام با نور کم و WDR مناسب ورودی های منزل را از داخل نیز تحت پوشش قرار دهید.

۲- نوع دوربین مدار بسته:

دوربین ها باید بر اساس نوع پوشش مورد نیاز و نوع کیفیتی که می توانند ارائه دهند انتخاب شوند. تنوع مختلفی از دوربین های مدار بسته در بازار موجود است. دو مورد از دوربین های پرکاربرد دوربین های دام و بولت هستند که به ترتیب در محیط داخل و محیط بیرون مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های بولت معمولا ثابت هستند و تنها یک جهت را نمایش می دهند در حالی که دوربین های دام میتوانند در بعضی انواع دیدی ۳۶۰ در جه را در اختیار کابران قرار دهد. نوع دیگری از دوربین ها دوربین های بیسیم است که میتواند به راحتی نصب شوند و از راه دور کنترل شوند. از سوی دیگر دوربین های کنترل شونده جهت دار نیز وجود دارند که بیشتر برای محیط های وسیع صنعتی کاربرد دارند و میتوانند توسط یک اپراتور از نظر جهت، ارتفاع و حتی میزان بزرگنمایی را تنظیم شوند. دوربین های مدار بسته حتما باید قابلیت دید در شب رنگی یا توسط IR با کیفیت را داشته باشند تا بتوانند در تاریکی شب نیز تصاویر قابل قبولی را ارائه دهند.

۳- محل قرارگیری:

این نکته مربوط به مساله پوشش دهی است که پیشتر در مورد آن بحث شد. در این مساله محل قرار گیری دوربین برای پوشش های مناسب و همچنین کمترین آسیب به آن مطرح می شود. دقت شود که محل قرار گیری دوربین ها بگونه ای باشد که به سادگی در دسترس افراد قرار نگیرد. نکته اول ارتفاع دوربین است. در مناطق بیرونی بهتر است در ارتفاعی بیشتر از ۴/۲ الی ۶/۲ نصب شود. البته باید میزان دقت دوربین در پوشش دهی نیز مد نظر قرار گیرد. چون با افزایش ارتفاع دقت فیلم برداری کاهش پیدا میکند. در محیط های داخلی هم که از دوربین های دام استفاده میشود بهتر از این دروبین های در زیر سقف نصب شوند تا تا حد امکان از دسترس به دور باشند.  یکی از نکات مهم علاوه بر در دسترس نبودن دوربین، بحث در دستری نبودن مسیرکشید مربوط به انتقال تصویر و توان دوربین است که باید سعی شود تا حد امکان به صورت مخفی انجام شود. یک مساله مهم در افزایش امنیت دوربین های بحث قرارگیری دوربین های بیرونی در حوزه دید یکدیگر است. در این صورت شما میتوانید از شرایط اطراف یک دوربین توسط دوربین دیگر فیلم برداری کنید.

۴- رعایت قانون و اعلام به سایرین:

در هنگام نصب دوربین مدار بسته شما ملزم هستید که طبق قانون به سایرین اعلام کنید که در حال ضبط تصاویر آنها هستید. این امر به ویژه برای مناطقی مثل فروشگاه ها و یا شرکت های بسیار مهم خواهد بود. در این شرایط باید از علائم مشخص، هشداردهنده و همچنین پرکاربرد برای این اعلام استفاده کنید. اگر در خانه خود دوربین نصب کرده اید باید به همه مهمانان و یا کارگرانی که به خانه شما می آیند اطلاع دهید. اگر میخواهید پرستار بچه یا خدمتکار خود را از مکانی دورتر رصد کنید باید به گونه ای شفاهی به او اطلاع دهید که دوربین ها تصاویر شما را ضبط کنند و بتوانید در صورت پیگرد قانونی از انها استفاده کنید. نکته دیگر این که نصب دروبین مدار بسته در مناطقی مثل حمام، اتاق پرو و استخرهای غیرقانونی است و مجرم میتواند برابر قانون به زندان نیز برود.

۵- مجوزها:

بسته به محل نصب دوربین مدار بسته، ممکن است نیاز به مجوز رسمی از مراجع ذیربط داشته باشید. حتی وقتی از نظر قانونی لازم نباشد، این محوز میتواند نوعی حسن نیت به حساب بیاید. اگر دوربین های مدار بسته را در خارج از خانه یا فروشگاه خود نصب می کنید، ممکن است بخشی از خانه یا فروشگاه همسایه را تحت پوشش قرار دهید بنابراین اگر آنها رضایتی نسبت به این شرایط ندارند باید به آنها اطلاع دهید و زاویه دوربین را تغییر دهید. در آپارتمان ها و مناطق مسکونی دارای چندین خانوار باید علاوه بر تهیه مجوز قانونی، یک نامه با امضای همه ساکنین آن آپارتمان تهیه شود که رضایت همه همسایگان را مشخص میکند.

۶- جنبه‌های تکنیکی:

 هر کس به عنوان کاربر یک سیستم باید به بخشی از جزییات فنی آن آگاهی داشته باشد. ابتدا اطمینان حاصل شود که دوربین های به صورت HD فیلم برداری می کنند. دوربین های بی کیفیت و حتی تقلبی معمولا با عنوان دوربین با کیفیت فروخته می شوند اما کیفیت لازم برای تصویربرداری را ندارند. بنابراین استفاده از دوربین با کیفیت مساله ای مهم در این زمینه است. سپس تجهیزات جانبی لازم برای دوربین مدار بسته در نظر گرفته شوند. یکی از مهمترین این موارد میزان هارد کافی برای ذخیره سازی یک دوره مشخص است. این هارد باید توسط نرم افزار برای تعداد دوربین نصب شده، کیفیت و همچنین روش ذخیره سازی آنها محاسبه شود. این هارد ها با نوع مرسوم آنها که در کامپیوتر استفاده می شود فرق دارد و میتواند به صورت ۷ روز هفته و ۲۴ ساعته کارکند. مورد دیگر فراهم آوردن اینترنت برای دستگاه ضبط است. یکی از قابلیت های سیستم های مدار بسته امکان مشاهده تصاویر در محلی دورتر از محل نصب انها است. برای استفاده از این ویژگی باید یک اینترنت مناسب برای دستگاه فراهم کرد که هم سرعت و هم حجم مناسب را در اختیار قرار دهد.

امیدوارم نکات مورد بحث در اینجا شک و تردیدهای شما درباره نحوه نصب دوربین مدار بسته را تا حد امکان برطرف کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...